
Наші спеціалісти

Тривожні розлади (надмірна тривога за здоров'я, генералізований тривожний розлад тощо)
Тривожні розлади – це група розладів (захворювань), що характеризуються наявністю в хворої людини сукупності симптомів (надмірне занепокоєння, напруження, страх, боязкість, тремтіння рук тощо), які за звичайних обставин в людей проявляються лише в стресових ситуаціях (небезпека для життя, ситуація з підвищеною відповідальністю, прийняття важливого рішення тощо). При цьому в хворої людини в конкретній ситуації відсутні об'єктивні причини для пережиття тривоги чи стресу.
Тривожні розлади часто розвиваються з цілком природного занепокоєння. Наприклад, якщо в людини з якоїсь причини була задишка, в майбутньому вона може боятися повторення такої ситуації, і це нормально. Але в хворої людини тривога стає надмірною, всі думки зводяться до переживання і страху, що все повториться знову. Такі надмірні переживання та увага негативно впливають на життя людини та її оточуючих, вони не дають змогу нормально працювати та виконувати звичайні речі, людина не може думати про щось інше окрім страху повторення такої ситуації.
Генералізований тривожний розлад – це психічний розлад, що характеризується загальною стійкістю протягом 6 місяців і більше, не пов'язаний з певними конкретними об'єктами, людьми чи ситуаціями та супроводжується постійною тривогою, нервовістю, тремтінням, напруженням м'язів, пітливість, прискорене серцебиття, головокружіння тощо. При цьому може спостерігатись лише частина симптомів.
Часто генералізований тривожний розлад супроводжується тривогою за здоров'я (власне чи близьких), страхом перед певними подіями (хвороба, нещасний випадок, смерть, інші негативні події).
Основними симптомами хвороби є:
-
надмірна тривога чи переживання, що пов'язані з певними майбутніми (ймовірними та малоймовірними) подіями;
-
надмірна тривога спостерігається протягом тривалого часу (більше 6 місяців);
-
тривога важко піддається контролю або взагалі не піддається;
-
підвищена пітливість;
-
прискорене серцебиття (без об'єктивних причин);
-
тремтіння;
-
відчуття сухості в роті (без об'єктивної причини);
-
ускладнене дихання та відчуття задухи;
-
біль та дискомфорт в грудях (за відсутності інших хвороб);
-
тошнота;
-
головокружіння;
-
неконтрольований страх;
-
втрата контролю над собою;
-
підвищена дратівливість тощо.
Надмірна тривога, що виникає внаслідок генералізованого тривожного розладу, викликає реальні фізіологічні та соціальні проблеми у хворої людини. Постійна тривога порушує фізіологічні процеси в організмі, що сприяє розвитку інших хвороб, людина втрачає здатність нормально працювати, взаємодіяти з оточуючими людьми, спричинює появу проблем в сім'ї та на роботі тощо.
Надмірна тривога за здоров'я – це також хвороба, якщо це переживання набуває патологічного характеру.
Всі люди час від часу мають проблеми зі здоров'ям, тому тривога за стан свого здоров'я (чи здоров'я близьких) є абсолютно нормальною і адекватною, особливо, якщо для таких переживань є серйозні підстави.
Проте, якщо переживання за стан здоров'я є постійними, всі думки зводяться до тривоги за здоров'я, намагання "покращити" здоров'я набувають патологічного характеру – це ознаки психічного розладу. Особливо це стосується випадків, коли відсутні реальні чинники, які б могли об'єктивно викликати таке занепокоєння станом здоров'я: відсутні серйозні захворювання, немає вагомих причин вважати, що таке захворювання може з'явитися.
Часто буває так, що надмірна тривога за здоров'я з'являється після того, як людина пережила серйозну хворобу (з'являється страх, що хвороба повернеться), має поточну хворобу (навіть не небезпечну – з'являється страх, що хвороба прогресуватиме), має серед близьких чи знайомих когось, хто захворів (страх, що з нею станеться те ж саме). Інколи розвитку надмірної тривоги за здоров'я передує інформація про якусь нову хворобу, епідемію тощо, про які можна почути будь-де і будь-коли. Людина починає боятися, що це все обов'язково станеться і з нею, тому починає постійно думати про це, внаслідок чого розвивається хворобливий стан постійної тривоги.
Надмірна тривога за здоров'я часто призводить до виникнення депресії, особливо, якщо дійсно з'являться якість симптоми, що будуть подібні до хвороби,захворіти якою людина боїться, або погіршиться загальний стан здоров'я, що лише підсилить побоювання хворої людини.
Важливо зрозуміти, що як генералізований тривожний розлад, так і надмірна тривога за здоров'я є хворобами, які потребують лікування кваліфікованими спеціалістами. Ігнорування цих проблем може призвести до непоправних фізіологічних наслідків, виникнення реальних серйозних фізіологічних хвороб та наслідків.